Walteris Percy Chrysleris jau buvo patyręs konstruktorius, kai 1925 m. Jis nusprendė įsteigti savo įmonę ir gaminti savo sukurtas transporto priemones. Nepaisant gana vėlyvo starto, „Chrysler“ greitai tapo viena populiariausių automobilių markių Amerikos rinkoje.

Chrysler  transporto priemonės istorija

Pirmasis „Chrysler“ automobilis, pagamintas daugiau nei 32 000 vienetų, buvo 1924 m. „Chrysler Six“. 1925 m. Birželio 6 d. Įmonė buvo pakeista į „Chrysler Corporation“. 1927 m. „Chrysler“ korporacija tapo ketvirta pagal dydį automobilių gamintoja JAV, o praėjus vos septyneriems metams išaugusi gamyba bendrovei suteikė antrąją poziciją. 1928 m. Liepos 7 d. Buvo pristatytas pirmasis pigių naujos markės „Plymouth“ automobilių automobilis. 1928 m. Liepos 31 d. Dillon, Read and Co. Dodge’as buvo įsigytas. Walteris P. Chrysleris atsistatydino iš valdybos pirmininko pareigų 1938 m. Šiuo laikotarpiu „Chrysler Corporation“ išleido keletą naujoviškų automobilių modelių, tokių kaip „Airflow“ ir „Newport“.

Antrojo pasaulinio karo metu „Chrysler“ korporacija pakeitė gamybą į armiją. Po karo „Chrysler“ pasiekė nemažai laimėjimų šiuolaikinio automobilių dizaino ir stiliaus srityje. Ketvirtojo dešimtmečio pabaigoje kelis mėnesius trukęs bendrovės darbuotojų streikas turėjo didelę įtaką įmonės finansinei būklei. Todėl koncernas patyrė didžiulius finansinius nuostolius ir prarado antrąją vietą Šiaurės Amerikos rinkoje „Ford“ naudai.

1955 m. Įpėdinę seriją „Airflow“ pakeitė „Imperial“ modelis, kuris daugelio automobilių ekspertų iki šiol buvo laikomas aukščiausiu Amerikos prekės ženklo automobiliu.

Šeštojo dešimtmečio pradžioje „Chrysler“ vėl nustebino konkursą savo automobilių dizainu. Kaip vienintelis amerikiečių gamintojas iš trijų didžiųjų, įskaitant „Ford“ ir „General Motors“, jis pristatė naują važiuoklės konstrukciją, vadinamą „Unibody“ arba monokoku – kėbulą, pagrįstą specialiu rėmu, padidinantį automobilio standumą ir sukibimą. 1964 m. Balandžio mėn. „Chrysler Barracuda“ išvažiavo į Amerikos kelius.

Šeštajame dešimtmetyje prekės ženklas nusprendė pasirodyti Europoje. Didžiojoje Britanijoje ji įkūrė „British Rootes Group“, Prancūzijoje pasirašė transporto priemones su „Simca“ prekės ženklu, o Ispanijoje – „Barreiros“. Visa tai turėjo padėti pamatus ateityje įkurti Europos „Chrysler“ filialą. Visi jie metų pabaigoje buvo parduoti dėl finansinių sunkumų. Paskutinius du pirko Prancūzijos koncernas „PSA Peugeot Citroen“.

Dešimtojo dešimtmečio pradžioje „Chrysler“ vėl bandė įsiveržti į Europą. „Jeep“ automobilių gamybą jis pradėjo Austrijoje, o 1993 metais grįžo į Didžiąją Britaniją. „Jeep“ pataikė į akis, ir tai buvo vienas perkamiausių prekės ženklų Amerikos portfelyje Europoje.

1998 m. „Daimler-Benz“ pastebėjo ambicingus bandymus įkurti „Chrysler“ Senajame žemyne. Abiejų bendrovių interesai laiku sutapo. „Chrysler“ ieškojo kito partnerio Europoje, šįkart lažybų dėl santuokos su vienu iš gamintojų, kuriais pasitiki klientai. Savo ruožtu vokiečiai ieškojo identiško atitikmens, leidžiančio jam patekti į Šiaurės Amerikos rinką, turintį platų pardavimo tinklą ir, svarbiausia, gerai žinomą. Tais pačiais metais buvo sukurtas didžiausias koncernas automobilių pramonės istorijoje „DaimlerChrysler“.

Šaltinis: wikipedia.org